salon

Jakým způsobem zařídit nevelkou kuchyň – malá příručka

Minimalistická kuchyně úplně nemusí být zaplněná ani nepraktická. Ve skutečnosti hodně záleží na vhodné zařízení – ikdyž prostor je docela nevelký nebo bydlící nechtějí vlastnit v kuchyni velké množství přístrojů, kuchyně může díky němu dobré plnit své funkce. Nějakou výzvou je vybrat jen toto zařízení, bez kterého není možné vařit, ale je to něco úplně možného.

kuchyně
Autor: http://demural.fr/affiches
Źródło: http://demural.fr/affiches

Podstatní věc v minimalistické kuchyni je sporák anebo vařič. Může být rozmanitý – velký nebo naopak, plynový anebo elektrický – mnoho záleží na potřeby majitelů. Pro ti lidé, kteří mnoho cestují, účelný může být rovněž turistický vařič, kterého přeprava je jednoduchá, naproti tomu když styl životní je pravidelnější nebo majitel rád vaří velké množství různých jídel – tradiční sporák je samozřejmě lepší. Když někdo si nemůže představit života bez pečeného masa buď domácích těsteček, potřebná je i trouba – současně většinou dostupná je elektrická, spojená s vařičem.

Jiné často nutné zařízení v každé evropské kuchyni je lednička. Během parných dni v léto taková jídla jako uzeniny, některé ovoce, polévky a moučníky rychle budou podléhat zkáze. Dodateční zásoby takových jídel jako hotové občerstvení (pizze), kostky ledu a sezónní potraviny nejlépe držet v mrazničce – rovněž může být turistická anebo tradiční, spojená s chladničkou. Malá kuchyně nemusí obsahovat mikrovlnku (sporák anebo trouba úplně stačí) – tehdy ušetříte i elektřinou – ani velkou myčku; jestli v nevelkém bytě bydlí jedna anebo dvě osoby, malá bude nejlepší. Někteří milovníci minimalismu mají raději také sám dřez; zvláštně jestli kuchyně není oddělení pokoj, ale je kuchyňský kout. V každé soudobé kuchyni vážná věc jsou nábytky anebo ostatní linky, jež jsou odolné na vlhkost, vysokou teplotu a špínu – moc dobrým nápadem jsou lamináty a kamen, například žula, anebo kompozitní linka. Některé stojí trochu peněz, ale nádherná kvalita je někdy pozoruhodná. Aby nenakupovat velkého množství nádobí nebo nožů, stojí to za to zvolit několik o moc odlišných vlastnostech (hlavně velikost a tvar) a z kvalitní hmoty.

Styl minimalistické kuchyni by měl obsahovat málo dekorací – jeden obraz, tapeta, socha buď dekorativní váza s květinami obvykle stačí, aby kuchyně byla módní a praktická. Proto nejlepším způsobem je tak nakupit zařízení, aby mělo několik společných estetických vlastnosti – na příklad podobný design, hmotu buď bárvu. Současně kvůli širokému výběru není to velký problém.